Home

Pirátské nalodění

~5 čas k přečtení translation available upon request

Úvod

Jelikož zrovna nastalo období kdy jsem měla více volného času než obvykle, rozhodla jsem se pro realizaci jednoho ze svých životních cílu - jít směrem k politickým změnám. Piráti pro mě byli jednoznačnou volbou, i když politicky jsem na tom trochu jinak tak souhlasím s drtivou většinou cílů strany - UBI, digitální stát, transparentnost.

Samotný začátek tohoto procesu je velmi jednoduchý - jít na jejich webové stránky kde je dost velké a jasně vidielné tlačítko "připoj se". Zde je vysvětlen rozdíl mezi fanoušky, registrovanými příznivci a členy. Po vytvoření své piratské identity a zvolení možnosti zájemce o členství mě již za několik hodin kontaktovala Markéta Tvrdá, koordinátorka JmK.

Schůze pro zájemce byla již následující den, naštěstí mi to vyhovovalo a potvrdila jsem svou účast.

Schůzka pro zájemce

Místo schůze, hospůdka Zahrada, byla velmi snadno nalezitelná, po vstupu do prostoru jsem se snažila svou nešikovnou intuicí najít skupinu pirátů. V mailu bylo zmíněno že když bude hezky, bude se to konat venku. Jelikož bylo slunečno a něco kolem 25 stupňů, začala jsem hledat venku. Na zdi byla cedule "PirateSpace" a vlevo od ní zvýšený prostor s jedním stolem, u kterého seděli dva mladí lidi u notebooku.

Bohužel to nebyli oni, a po další chvíli zmatkování kdy jsem byla omylem vpuštěna do pirátského hackerspace jsem skupinu pirátů nakonec našla v nejvzdálenější místnosti. Schůzka probíhala hladce, dozvěděla jsem se spoustu informací, včetně všech které mě zajímaly. Bohužel zde musím vytknout samotný proces pro to aby se člověk stal členem. Tak jak jsem to pochopila já (nemusí to být nutně správně):

Naštěstí mám spoustu zkušeností se světem programování kde si člověk opravdu zvykne na podobné zmatky a komplikované, nudné procesy. Bohužel ale pro ostatní lidi to nemusí být zrovna jednoduché - jeden starší zájemce na schůzi to vystihl dokonale, parafrázuji: "Jak chtěji piráti zjednodušit státní správu když jejich samotné procesy jsou takto komplikované."

S tím souhlasím jak jen můžu, toto je ale bohužel nevýhoda všech větších útvarů, dobré změny trvají strašně dlouhou dobu protože to musí projít deseti orgány, komisemi a měsíc zrovna musí být v úplňku aby to bylo schváleno. Zažila jsem to v open-source kdy jsem pracovala na novém projektu vpodstatě v roli BDFL (pro ty co neví, role "dobrého diktátora" na kterého se spoléhá že udělá dobré změny, bez zbytečné byrokracie), a stejně tak v několik let rozjetém projektu o kterém sami členové tvrdili jak je proces neefektivní a že s tím nepůjde nic udělat.

Je mi jasné že politická strana nemůže naráz vyhlásit vnitřní diktaturu, ale myslím si že určitě má smysl rušit orgány místo toho je tvořit. Nebo aspoň zjednodušit a zcelit tyto procesy. Vím, že existuje pirátská wiki, ale ne všechny informace tam jsou, a ne všechny jsou aktuální. Toto je koneckonců jeden z mých cílů uvnitř pirátů, pokusit se to zlepšit.

První dojmy příznivce

Hned na úvod musím zmínit že nalezitelnost fóra je absolutně katastrofální. Nevím jestli je schované v nějaké vedlejší stránce, ale z hlavní stránky se na něj není možné dostat. Toto místo, které má sloužit jako hlavní dokumentace běhu strany, kde jsou zápisy ze schůzí, návrhy, kauzy, přestavení příznivců by mělo být snad na prvním místě.

Po mém prvním představujícím příspěvku, který je povinný pro zájemce o členství jsem se rozhodla také přidat do Krajního Expertního Týmu pro informatiku, relativně hladký i když trochu zmatený proces - po kontaktování člena tohoto týmu mi bylo řečeno že stačí napsat, že mám zájem do jednoho z jejich vláken, a dát vědět kdyby se náhodou týden nic nedělo. Týden uplynul a žádný feedback jsem nedostala, na což mi bylo řečeno že už členka jsem. Určitě by bylo dobře informovat zájemce o rozhodnutí co se týká jejich členství.

Toto byly jediné mé dva příspěvky na fóru, zbytek času jsem strávila čtením si toho co je nového. Zde se mi dostalo nemylého, i když nemůžu říct že úplně nečekaného, překvapení. Ukázalo se že uvnitř strany probíhá řada konfliktů. Hlavním byl návrh na odvolání Jana Nováka, po menším povrchovějším zkoumání jsem zjistila že to je člen kontrolní komise, která má údajně konflikty s Pražskou skupinou pirátů kvůli zkoumání jejich výběrových řízení. Nemám dostatek informací ani zkušeností na to, abych si udělala vlastní závěr na tuto situaci.

Dále jsem se dočetla o ovlivňování hlasování pomocí SMS zpráv, kde bylo lidem řečeno jakým způsobem mají hlasovat. A v neposlední řadě jsem zjistila že existují jakési tajné (i když možná lepší by bylo říci neveřejné) skupiny na facebooku kde jsou určité části strany.

Možná je to celé moje zklamání jen způsobeno iluzí dokonalosti kterou jsem o pirátech měla, ale to nic nemění na tom, že objektivně tyto typy konfliktů a praktik jsou negativní pro vnímání strany veřejností i spokojenosti členů samotných.